Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu tarafından “Panama belgeleri” adıyla müşterilerine ait off-shore yatırım faaliyetleri basında yayımlanan Mossack Fonseca hukuk şirketinin bu ayın sonunda kapanacağı bildirildi.

Mossack Fonseca’dan yapılan yazılı açıklamada, Panama belgeleri  nedeniyle firmanın itibarının zedelendiği ve ekonomik kayıp yaşadığı ifade  edilerek bu yüzden şirketin faaliyetlerine son verme kararı alındığı belirtildi.

Açıklamada, 2016’da Panama belgeleri adı altında firmaya ait  sırların basına sızdırılmasının ardından şirketin 40 ülkedeki ofislerinde görev  yapan çalışan sayısının 600’den 50’ye düşürüldüğü kaydedildi.

Alman avukat Jürgen Mossack tarafından 1977’de kurulan ve dünyanın en  büyük dördüncü off-shore şirketi olarak gösterilen Mossack Fonseca’nın  açıklamasında, “Adaletin yerini bulması için mücadeleye devam edileceği”  ifadesine yer verildi.

Panama belgeleri

Merkezi Panama’da bulunan hukuk firması Mossack Fonseca’ya ait 11,5  milyon belgenin 2016’da “Panama belgeleri” adı altında yayımlanması birçok ülkede  yolsuzluk soruşturmalarının açılmasına ve bazı üst düzey istifalara sebep  olmuştu.

Genellikle vergi ödememek ya da düşük vergi ödemek için yurt dışında  kurulan ve “vergi cenneti” olarak adlandırılan bazı ülkelerdeki off-shore  şirketlere dünyadaki mevcut finansal varlıklar, vergi sistemlerinin dışına  kaçırılarak yönlendiriliyor.

Kaynakca: Milliyet / milliyet.com